خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ

خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ

خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ

 دوستان عزيز سلام . امیدوارم حالتون خوب باشه. در ادامه تهیه خلاصه کتابهای مفید در زمینه بهبود و رشد فردی در اين مطلب قصد دارم تا به سراغ يكي ديگه از كتابهاي مهم و البته پر طرفدار  در این حوزه برم و به همين منظور ميخوام نكات مهم  و كاربردي خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ رو با شما عزيزان به اشتراك بگذارم تا به اميد خدا بتونيم از آموزه هاي اين كتاب ارزشمند در زندگی خودمون استفاده كنيم.

معرفي خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ

 اين كتاب نوشته آقاي ديويد جوزف شوارتز هست و ترجمه  خانم بخت آور كه در 279 صفحه چاپ شده و من سعي مي كنم هر بار يك فصل از اين كتاب را مانند خلاصه اي كه به صورت جداگانه براي هر فصل   از كتاب اثر مركب تهيه كردم و مورد توجه  و استقبال بازديدكنندگان عزيز سايت قرار گرفت آماده  و به تدريج و به صورت پيوسته منتشر كنم تا اثر بخشي بيشتري داشته باشه. خوب بريم سراغ خود كتاب

در مقدمه خلاصه كتاب جادوی فکر بزرگ، آقا ديويد  داستاني نقل كرده از ماجراي  فروشنده موفقي كه در يك سال به اندازه 5 برابر همكارانش فروش داشته و اين نكته مهم را يادآوري كرده كه  بر خلاف تصور خيلي از عموم افراد جامعه عواملي مثل جنسيت، سن و سال، هوش، ميزان ساعات كاري، محل كار  و ….  هيچ يك به اندازه نيروي فكر  و باورهاي ما بر روي موفقيت تاثير ندارند و اينكه ما محصول تفكر و انديشه هاي غالب محيط پيرامونمان هستيم. اين درحالي است كه معمولاً اكثر باورهاي دريافتي ما از جامعه و اطرافیانمون مسموم و تضعيف كننده  هستند و به نوعي كمبود را القا مي كنند و این نوع باور های مخرب باعث مي شوند افراد خودشان را دست كم بگيرند و به اين دليل بسياري از موقعيت هاي پيشرفت و موفقيت را از دست بدهند.

باورهايي مثل اينكه فرصت ها كم هست و همه افراد نمي توانند جايگاه مناسبي داشته باشند. اين باور كه براي موفقيت بايد شرايطي سني و جنسيتي و تحصيلات مناسب داشت. كساني كه به صورت منفعل  هر باوري كه توسط محيط اطراف ( خانواده،‌ دوستان ، مدرسه،‌ رسانه هاي  جمعي و شبكه هاي اجتماعي) به آنها خورانده مي شود را قبول كنند هميشه در آرزوي موفقيت ناكام باقي مي مانند.  ولي آن دسته از افرادي كه سعي مي كنند بزرگ فكر كنند و اسير اين دام نشوند به سمت دروازه موفقيت و رضايت حركت مي كنند.

آنچه در خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ مي خوانيم شيوه هايي است براي بزرگ فكر كردن  و استفاده از نيروي تفكر براي رسيدن به موفقيت .

فصل اول: به موفقيت خود ايمان داشته باشيد.

در ابتداي فصل اول خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ،‌  آقاي جوزف  شوارتز تعريفي از موفقيت و البته جنبه هاي مختلف آن ارائه كرده از جمله اينكه موفقيت به معني برخورداري از بسياري از مواهب است مانند رفاه در زندگي، ‌خانه ماسب، استفاده از تعطيلات و مسافرت، امكانات جديد، امنيت مالي، كسب احترام و بزرگي و عزت در محيط جامعه و كار و رهايي از نگراني و سرخوردگي و شكست. موفقيت يعني احترام به خود و ديدن اين كه زندگي به طور پيوسته  شادمانه تر و رضايت بخش تر مي شود.

 به عبارت ديگر موفقيت احساس رضايت و شادماني  در عرصه هاي مختلف زندگي است از جمله سلامتي درآمد و شغل، رابطه با خود و ديگران، معنويت،‌ و…..

در اين فصل مهم ترين موضوعي كه از آن صحبت شده و بر آن تاكيد زيادي شده نيروي ايمان است. همان نيرويي  فقط يك آروزي خام  و خالي نيست بلكه  نيرويي است كه به كمك آن مي توان كوه ها را جابجا كرد.

ايمان به اين شكل عمل مي كند كه « اعتقاد به اين كه من از عهده اين كار بر مي آيم قدرت و مهارت و انرژي لازم را براي موفقيت در اختيارمان مي گذارد. هرگاه باور داشته باشيم كه مي توانيم كاري را انجام دهيم، روش انجام آن كار پيدا مي شود». دوست عزيز  اين نكته بسيار مهمي است كه بايد به آن توجه داشته باشيم.

علت اينكه بسياري از افراد در سطح متوسط باقي مي مانند اين است كه به موفقيت خودشان ايمان ندارند. در حالي كه وقتي كساني به موفقيت خودش ايمان كامل داشته باشند و باور داشته باشند كه دستيابي به موفقيت ناممكن نيست، رفتار افراد موفق را مطالعه مي كنند و در نتيجه ياد مي گيرند كه بزرگان چطور با مشكلات برخورد كردند و در شرايط دشوار تصميم مي گيرند. آنها اين نكته را درك مي كنند كه در نهايت كليد انجام كارها در دست افراد با ايمان قرار مي گيرد.

 ذهني كه ايمان دارد به سمت پيدا كردن راه حل ها هدايت مي شود. وقتي  به خودتان ايمان داشته باشيد كه مي توانيد، اعتماد ديگران به شما جلب مي شود.

 انجام بسياري از كارهاي به ظاهر غير ممكن مانند سفر به ماه و درمان سرطان، به واسطه ايمان و اعتقاد راسخ افراد انجام شده است.

نیروی ایمان

شك و ترديد  درست در نقطه مقابل ايمان قرار دارند. كسي كه گرفتار شك شده به دنبال دلايلي مي گردد تا ترديد خود را توجيه كند.

  در فصل اول خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ به این موضوع مهم اشاره شده که هر انساني محصول افكار خودش است. باورها شكل دهنده و تنظيم كننده رفتار انساني است. اگر كسي نسبت به خودش اين باور را داشته باشد كه ارزش چنداني ندارد و از عهده كارهاي بزرگ برنمي آيد در نتيجه كار بزرگي هم انجام نمي دهد. بي اعتقادي اين فرد ردپايش را در  طرز صحبت كردن، راه رفتن و ساير اعمالش بر جاي مي گذارد. از سوي ديگر اگر شخصي معتقد باشد كه آدم ارزشمندي هست و مي تواند كارهاي بزرگ را به خوبي انجام دهد،‌ اين باور را در همه وجود شخصيت خود نشان مي دهد.

به خودتان ايمان بياوريد تا اتفاقات خوب بيفتد

آقای شوارتز در این قسمت از خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ مثال جالبی درباره عملکرد ذهن و تولید فکر بیان کرده به این صورت که مي توان ذهن را به يك كارگاه توليد فكر تشبيه كرد. كارگاهي كه در آن هر روز افكار فراواني توليد مي شود. توليدات اين كارگاه تحت سرپرستي دو نفر صورت مي گيرد.

اولي آقاي كامياب است كه كارش توليد ذهنيات مثبت است و شعار او این است که « موفق می شوید». و ديگري آقاي ناكام كه تخصص او توليد افكار منفي و تحقير آميز است و شعار اصلي او « شكست مي خوريد» است.

هر دو اين عزيزان خيلي حرف گوش كن هستند و به محض اشاره اي از شما به فعاليت در مي آيند. هرگاه اين اشاره مثبت باشد آقاي كامياب مشغول به كار مي شود و هرگاه اشاره منفي باشد آقاي ناكام.

طبيعاتا به هر كدام از اين دو بيشتر رجوع كنيد بيشتر براي شما كار مي كنند و توجه  و تمركز شما را به خودشان اختصاص مي دهند.  بهترين راه اين است كه آقاي ناكام را اخراج كنيد تا كسي نتواند در گوش شما مرتب تكرار كند كه شما خوب و شايسته نيستيد و موفق نمي شويد.

نیروی ذهن

چطور نيروي ايمان خود را زياد كنيم.

در اين قسمت از فصل اول خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ براي اينكه بتوانيم نيروي ايمان خود را افزايش دهيم 3 روش زير توصيه مي شود.

الف: هميشه به پيروزي فكر كنيد و هيچ وقت به شكست نينديشيد.

در همه جا از سر كار گرفته تا منزل سعي كنيد افكار الهام بخش را جايگزين افكار ياس آور كنيد. وقتي با وضعيت سخت و دشواري روبرو مي شويد به خودتان بگوييد كه من حتماً موفق مي شوم و نه اينكه احتمالاً شكست مي خورم. به عبارت ديگر خودتان را با افكار مثبت درباره موفقيت بمباران كنيد.

 وقتي ذهن شما با اين افكار الهام بخش و مثبت پر شود نقشه هاي موفقيت آميز طرح مي كند ولي اگر تحت تاثير افكار منفي باشد به سمت شكست و ناكامي  جهت مي گيرد.

ب:‌ هميشه به خودتان ياد آوري كنيد كه از آنچه تصور مي كنيد بهتر هستيد.

باور كنيد كه افراد موفق الزاماً‌ مزيت خاصي مثل هوش و بخت و اقبال بيشتري ندارند آنها فقط ايمان و اعتماد به نفس بيشتري دارند. پس هرگز خودتان را دست كم نگيريد.

پ: بزرگ انديش باشيد

 اگر اهداف كوچكي براي خودتان در نظر بگيريد بايد در انتظار نتايج كوچك هم باشيد. پس سعي كنيد كه اهداف بزرگ را مد نظر قرار دهيد  تا به موفقيت هاي بزرگ برسيد. اين نكته را هم به ياد داشته باشيد كه بيشتر ايده ها و نقشه هاي بزرگ اگر آسان تر از ايده ها و نقشه هاي كوچك نباشند، دشوارتر از آنها نيستند. بايد به خاطر داشته باشيم كه براي موفقيت نياز به يك برنامه خودسازي هست برنامه اي كه فقط و فقط خودمان بايد  به آن متعهد باشيم و كسي آن را از ما نمي خواهد . اين برنامه سه هدف را دنبال مي كند

  • اول هدف را تعيين مي كند: چه بايد كرد؟
  • دوم روشي را پيشنهاد مي كند: چگونه بايد آن را انجام داد؟
  • سوم اينكه در عمل مفيد باشد و نتيجه دهد.

و شما در طول مطالعه  کتاب جادوی فکر بزرگ با این برنامه آشنا خواهید شد.   

تمرين

به عنوان يك پيشنهاد  سعي كنيد تا از ميان دوستان، نزديكان و آشنايان خود دو الگوي بسيار موفق  و دو الگوي بسيار ناموفق را انتخاب كنيد و هنگام مطالعه كتاب توجه كنيد كه تا چه حد اين الگو هاي موفق پيرو اصول مطرح شده در اين كتاب هستند اين كار باعث مي شود شما الگوهاي موفقيت را به صورت عملي ببينيد و بيشتر سعي كنيد كه  آنها را به شكل عادت درآوريد.

 

 خوب دوستان عزيز به انتهاي فصل اول از خلاصه كتاب جادوي فكر بزرگ رسيديم. در اين فصل به بررسي نيروي ايمان به عنوان نخستين گام موفقيت پرداختيم و راهكارهايي براي تقويت ايمان مورد اشاره قرار گرفت.

حتماً سعي كنيد  قبل از ادامه دادن و شروع مطالعه فصل دوم  اين كتاب،‌ اين  مطلب را چندين بار  با دقت و تمركز مطالعه كنيد تا اثر بخشي بيشتري داشته باشد و همچنين خوشحال مي شوم اگر نظرات ارزشمند خودتان را در اينجا با من به اشتراك بگذاريد.

مطالب مرتبط 

امتیاز شما به این مطلب
5/5

این پست دارای یک نظر است

دیدگاهتان را بنویسید