اين روزها همه به دنبال كسب موفقيت در جنبه هاي مختلف زندگي هستند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند . قطعاً بهترین رشد و پیشرفت در زندگی زمانی ارزشمند است که درطول زمام تداوم داشته باشد .

بخشی از هدف آموزش مهارت های زندگی در واقع به ساخت و تداوم عادت های سالمی اشاره دارد که با رعایت کردن آنها در حوزه های مختلف زندگی می توان دستاوردهای بزرگی داشت. در اين مقاله قصد داريم تا به 7 راهكار بسیار کاربردی و عالی برای حرکت در مسیر موفقیت كه جف اولسون در كتاب ارزشمند “برتري خفيف” پيشنهاد داده اشاره كنيم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم .

1- حضور داشتن

جمله معروفي به نقل از رالف والدو امرسون نقل شده كه ؛ ” كارتان را آغاز كنيد و توانايي انجام آن به دنبالش مي آيد .” بسياري از افراد موفق در زمينه هاي مختلف كه به نتيجه هاي شگفت آوري رسيده اند به اين موضوع تاكيد كرده اند كه در ابتدا فقط تصميم به انجام كاري گرفته اند . مهارت ، دانش، تجربه، ارتباطات ، منابع ،‌تخصص ،‌دقت و زيركي همه بخش هايي از سفر موفقيت هستند كه پس از شروع كردن كار به سراغ افراد مي آيند .

حضور داشتن به معني پاي كار بودن و در ميدان عمل بودن است. يعني اينكه خود را متعهد به انجام كاري كه شروع كرديم بدانيم . همين يك نكته ظاهراً ساده در طول زمان تفاوتهاي زيادي بين افراد موفق و ديگران ايجاد مي كند .

2-ثابت قدم بودن

عامل دومي كه در كنار حضور داشتتن به عنوان يك عادت قوي مي تواند به موفقيت افراد كمك كند ثابت قدم بودن است كه همان حضور داشتن و پاي كار بودن به مدت طولاني است كه قدرت حضور داشتن را چند برابر مي كند و به آن معنا مي دهد .

در اين زمينه صحبتهاي ارزشمندي از تام سيور بازيكن بزرگ بيسبال نقل شده كه اشاره به آن سودمند است :
نگرش من در بيسبال اين بود كه براي ثبات و استمرار تلاش كنم و نگران اعداد و ارقام نباشم . اگر فكرتان را به آمار معطوف كنيد ، كوته بين مي شويد ؛ اما اگر هدفتان ثبات و استمرار باشد، آمار و ارقام سرانجام به نفع شما محقق مي شود .

زماني مي توان به قدرت و اهميت ثبات قدم پي برد كه بتوانيم از چرخه وسوسه انگيز توجه به لذتهاي زود گذر براي استمرار داشتن در مسير چشم پوشي كنيم .

ثبات قدم داشتن يعني اينكه كار و فعاليت هاي ما در راستاي رسيدن به اهدافي كه مد نظر داريم در همه حال و همه شرايط براي ما اولويت داشته باشد و هيچ عاملي نتواند اين اولويت را براي ما كم رنگ كند و اين قدرت را داشته باشيم كه خود را مجبور كنيم تا به آنچه لازم است بپردازيم .

يكي از بزرگترين مشكلات افراد در راه رسيدن به خواسته ها و اهدافشان ، نداشتن نيروي ثبات قدم دركار است . اينكه تعداد زيادي از مردم قادر نيستند يك سري فعاليتها را بري مدت طولاني انجام دهند و معمولاً با بروز اولين نشانه هاي سختي و مشكلات ، از ادامه كار منصرف مي شوند .
موفقیت و نگرش
زماني كه شما متعهد به انجام كاري مي شويد نيمي از مسير موفقيت راپيموده ايد. بقيه مسير به دانش ، انگيزه و نحوه اجراي شما بستگي دارد .

پيشنهاد مي شود اين مطلب را هم درمورد نيروي ثبات قدم بخوانيد . ( ثبات قدم تنها كليد موفقيت )

3- داشتن ديدگاه مثبت :

در اواخر دهه 90 دانشمندي به نام لوزارد در يك بررسي كار جالبي انجام داد . او در تحقيقاتي كه در ميان كسب و كارهاي مختلف انجام داد با استفاده از دستگاه ها و نرم افزارهاي خاصي شروع به دسته بندي و تحليل محتواي جملات افراد در اتاق هاي كنفرانس كرد و هر جمله شخص را در طول يك جلسه و كنفرانس مورد بررسي قرار داد و هر يك از افراد را بر اساس داشتن ديدگاه هاي مثبت و يا منفي ، تمركز روي خودشان يا ديگران، و نيز بازبودن ديدگاه آنها ، (سوال كردن از ديگران ) ويا بسته بودن ديدگاه آنها ( دفاع كردن از نظرات خود) طبقه بندي كرد .

نتيجه تحقيقات اين بود كه هرچه ديدگاه افراد مثبت تر باشد ، تعاملات گروه سازنده تر و خلاق تر مي شود و همچنين موفقيت واقعي كسب و كارشان در درازمدت بيشتر خواهد شد .

با توجه به نتايج تحقيقات مشابهي كه انجام شده ، افرادي كه در هر موقعيتي به جاي ديدن مشكلات، فرصتها را مي بينند ، به جاي تمركز بر بدترين ها بر بهترين ها تمركز مي كنند ، در مورد افراد به جنبه هاي مثبت آنان توجه مي كنند و در هر شرايطي نيمه پر ليوان را مي بينند ؛ شادتر و خلاق تر هستند، روابط دوستانه بيشتري دارند ، واكنش سيستم ايمني بدني بهتري دارند و علاوه بر موفقیت شغلي، در زندگي زناشويي خود هم رضايت بيشتري را تجربه مي كنند .

به اين دليل كه نگرش بهتري نسبت به مسايل و زندگي دارند .نگرش اقدامات را شكل مي دهد ، اقدامات نتايج را مي سازد و نتايج سرنوشت را تعيين ميكند. نكته مهمي را كه در رابطه با داشتن ديدگاه مثبت بايد مورد توجه قرار داد اين است كه تصورات غلطي را كه نسبت به اين موضوع وجود دارد بشناسيم .

پرورش ديدگاه مثبت به معني بي تفاوتي و هميشه شاد و خوشحال بودن يا به معناي انكار واقعيت هاي دردناك زندگي نيست .

اتفاقات و مشكلات براي همه افراد رخ مي دهند و افراد خوشبين هم در زندگي دچار سختي مي شوند. ناراحتي ، افسردگي،‌نگراني ، بدشانسي و … بخش جدايي ناپذير زندگي است و هيچ كس زندگي كاملا موفق و بدون اشتباه ندارد . اما نكته اي كه بايد به آن توجه كنيم اين است كه اين درد و رنج ها به ما ديد بهتري مي دهند تا نعمت ها و خوبي ها را هم ببينيم .

زماني كه بدي موجود نباشد خوبي ها را هم نمي بينيم و نمي شناسيم . اگر كسالت و ناراحتي نباشد نمي توانيم خوشحالي و رضايت را درك كنيم .

زماني كه در زندگي مشكلات به سراغ شما مي آيند آنها را در آغوش بگيريد و بپذيريد زيرا شما را غني تر و زندگي شما را پر بارتر مي كنند . هنگامي كه آنها را پذيرفتيد گام به گام با آنها مبارزه كنيد و بدانید مسيري خارج از اين مشكلات هم وجود دارد .

4- متعهد بودن به مدت طولاني :

زماني شما مي توانيد در پروش عادت هاي موفق عملكرد خوبي داشته باشيدكه بتوانيد كارهايي را براي مدت طولاني انجام دهيد. بسياري از افراد از اين موضوع غافل هستند كه براي تثبيت يك عادت در آنها لازم است تا مدت زمان زيادي مداومت در انجام آن داشته باشند .

در مورد ياد گرفتن مهارت ها نيز داستان به همين گونه است . مالكوم گلاد ول در كتاب outliers ( تافته های جدا بافته) با بررسي موفق ترين افراد حوزه هاي مختلف ازجمله بيل گيتس ، به اين نكته مهم اشاره كرده كه براي كسب موفقيت هاي بزرگ در هر زمينه اي به زماني به اندازه 10 هزار ساعت تمرين نياز است . كه آن را قانون 10 هزار ساعت مي نامد.

“كليد دست يابي به موفقيت هاي بزرگ در هر زمينه اي تمرين كردن به مدت حدود ده هزار ساعت است .”

مهم نيست كه شما مي خواهيد در چه زمينه اي فعاليت كنيد مهم اين است كه ازخودتان بپرسيد آيا حاضريد در آن زمينه ده هزار ساعت وقت صرف كنيد تا به موفقيت هاي مورد نظر خود برسيد ؟

5- پرورش اشتياق سوزان همراه با ايمان:

زماني كه از اشتياق صحبت مي شود منظور خواستني نيست كه كوتاه مدت باشد و شعله آن به سرعت سرد شود . بلكه موضوع اشتياق عميق و سوزان است كه مي تواند براي مدت زمان طولاني پايدار باشد مي تواند به افراد انگيزه دهد و آن ها را وادار به حركت نمايد .

همان چيزي كه مي تواند شما را صبح زود از خواب بيدار كند و تا ديروقت بيدار نگه دارد. تعداد كمي از مردم هستند كه هم با تمام وجود مي خواهند به آرزويشان برسند و هم به وضوح خودشان را در حال دست يابي به اهدافشان مي بينند .

اشتياق مانند يك گله اسب وحشي است كه نياز به يك سواركار دارند تا آنها را در مسير درست هدايت كند و آن سواركار تصور ذهني شما است . اشتياق سوزان توام با ايمان به اين معني است كه چيزي را با تمام وجود بخواهيد و بدانيد كه به آن مي رسيد . نه اينكه فقط اميد و آرزو داشته باشيد.

اشتياق چيزي است كه به شما انگيزه مي دهد تا با مشكلات مقابله كنيد اما اين اشتياق سوزان توام با ايمان است كه شما را از ميان مشكلات عبور مي دهد .

6- پرداختن بهاي رسيدن به خواسته ها :

موضوع پرداختن بهاي لازم براي رسيدن به خواسته ها براي برخي از افراد اين تصور را ايجاد مي كند كه حتماً بايد با تمام خوشيهاي دنيا خداحافظي كنند. در حالي كه اين طور نيست و اهداف بزرگ با گام هاي كوچك پيوسته به دست مي آيند و در هر زمينه پرداختن بهاي لازم به معني ايجاد تغييرات لازم و تغيير عادت هاي نامناسب و جايگزين كردن عادت هاي جديد و سودمند می باشد.

اين بها مي تواند كم كردن مقداري از خواب صبح گاهي ، كم كردن مصرف غذاهاي پرچرب، چند دقیقه ورزش در طول روز ، یاد گرفتن یک مهارت و به تعويق انداختن لذت هاي زود گذر و خوشي ها براي رسيدن به يك هدف بلند مدت باشد .

نكته مهمي كه بايد به ياد داشته باشيد اين است كه هر بهايي كه براي انجام دادن كارتان بپردازيد بهاي بيشتري براي مسامحه كاري و غفلت كردن از انجام آن كار نسبت به انجام دادنش بايد بپردازيد و بهاي شكست درمقابل بهاي پيروزي بسيار سنگين تر و دردناك تر است .

7- صداقت با خو در مسير پيشرفت :

يكي از مهمترين دلايل شكست افراد در مسير موفقيت نداشتن صداقت در مسير رسيدن به اهداف است و صداقت در اين جا يعني كارهايي كه وقتي هيچ كس حواسش به شما نيست انجام مي دهيد.

مثلاً زماني كه متعهد شده ايد روزانه ده صفحه کتاب بخوانيد و الان خسته و كوفته در رختخواب قرار داريد و كتابي كه بايد بخوانيد را مي بينيد با خود مي گوييد با نخواندن اين ده صفحه اتفاقي نمي افتد و البته حق با شما است .

اين كار باعث تفاوت زيادي نمي شود و هماني كه هستيد باقي مي مانيد!. درست در همين لحظات تصميم گيري در مسايل به ظاهر ساده و بي اهميت است كه شما مي فهميد واقعاً چه كسي هستيد .
بسیاری از افراد زمانی که آزادی عمل دارند از خود بی خود می شوند و در حفظ ساختاری که برای موفقیت لازم است شکست می خورند. بدون داشتن این صداقت در همه کسب و کار های کوچک روز مره نیمی توان به مدت طولانی موفق شد.

واقعیت این است که شما به تنهایی مسئول راهگشایی همیشگی مسیر زندگی تان هستید . زندگی شما مانند موشک آپولویی است که به سوی مکان های ناشناخته حرکت می کند و هیچ کس جز شما سکاندار آن نیست .

همه افراد می توانند درزندگی کارهای بزرگ انجام دهند به شرطی که بدانند فرایند انجام آن چگونه است :
1- حضور داشتن
2-ثابت قدم بودن
3- داشتن ديدگاه مثبت
4- متعهد بودن به مدت طولاني
5- پرورش اشتياق سوزان همراه با ايمان
6- پرداختن بهاي رسيدن به خواسته ها
7- صداقت با خو در مسير پيشرفت و انجام دادن کارهایی که به آنها متعهد شده اید حتی در زمانی که کسی متوجه شما نیست .

مطالعه مقاله  خلاصه کتاب طرز فکر کارول دوک 

این پست دارای 2 نظر است

 1. علیمحمدی

  درود بر شما جناب آقای برخورداری عزیز؛
  مقاله ارزنده شما را خواندم، به نظرم اگر بتوانید فاصله خطوط را کمی بیشتر کنید برای مطالعه بهتر می شود، همچنین استفاده از تصاویر بیشتر به خسته نشدن مخاطب هنگام خواندن مقاله کمک می کند. بهتر است عنوان مقاله را نیز قبل از شروع متن بنویسید، منظورم همین صفحه متن مقاله است که در آن هستیم.
  برقرار باشید و ماندگار

  1. محمد برخورداری

   با سلام و درود خدمت شما استاد عزیز ممنونم از بابت مواردی که مطرح کردید و حتماً مد نظر قرار می دهم . موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

Rate this post
×
×

سبد خرید