7 باور اساسي انسان هاي موفق

7 باور اساسي انسان هاي موفق

7 باور اساسي انسان هاي موفق

سلام دوستان عزيز اميدوارم حالتون خوب باشه و سلامت باشيد. موضوع ذهنیت و باورهای اساسی انسان ها در زمینه های مختلف زندگی یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین مسایلی است که در زندگی ما و احساس خوشبختی یا بدحالی ما نقش موثری دارد. به عبارت دیگر يكي از مهم ترین دلايل اينكه بسياري از افراد علي رغم داشتن هوش و استعداد زياد يا  تخصص و مهارت هاي عالي در زمینه های مختلف، به نتيجه مورد انتظارشان نمي رسند اين هست كه ذهنيت و باورهاي درستي ندارند . این باورهای نادرست می تواند در زمینه های مختلفی مانند سلامتی، فراوانی و ثروت، احساس لیاقت و ارزشمندی  و یا بسیاری از موضوعات دیگر باشد. همين عامل به تنهايي باعث مي شود كه از هوش و استعداد و مهارت هايي كه دارند نتيجه نگيرند.

 در مقاله مهم امروز با عنوان 7 باور اساسي انسان های  موفق،  که برداشتی  است از بخشی از کتاب به سوی کامیابی آنتونی رابینز قصد دارم تا به موضوع مهم  نقش باورها در موفقيت افراد اشاره كنم.

اگر به افراد موفق در حوزه هاي مختلف دقت كنيم متوجه مي شويم كه همه ما انسان ها از لحاظ فيزيكي و ظاهري تفاوت چنداني با هم نداريم و شبيه به هم هستيم و عاملي كه تفاوت در نتايج ما ايجاد مي كنه بيشتر از اينكه ناشي از تفاوت هاي ظاهري ما باشد ناشي از نوع عملكرد و تصميمات ما  در شرایط مختلف هست.

سرمنشاء تصميمات روزانه ما در موقعيت هاي مختلف برمي گردد به نوع طرز فكر و باورهايي كه درباره موضوعات مختلف داريم. بررسي تعداد زيادي از افراد موفق نشان داده  كه اين انسان ها فارغ از اينكه در چه زمينه اي عملكرد عالي و درخشاني داشته اند، در مجموع داراي باورهايي مشترك هستند. يعني اعتقاداتي كه به آنها قدرت داده و آنها را دلگرم كرده تا در جهت اهدافشان حركت كنند. در واقع نوع نگاه و تفسيري كه به جهان و اتفاقات آن دارند باعث شده تا نسبت به موضوعات و اتفاقات پيرامونشان واكنش هايي نشان دهند كه در نهايت آنها را به مسير موفقيت راهنمايي مي كند.

باور هاي ما در نهایت به حقیقت تبدیل می شوند

نكته مهمي كه بايد در بررسي 7 باور اساسي انسان هاي موفق به آن توجه داشته باشيم اين است كه  ما  حقيقت جهان را نمي دانيم  و اتفاقاتي كه براي ما مي افتد به خودي خود معنايي ندارند و اين ما هستيم كه با نوع برداشت و تفسيري كه از اين  رويدادها داريم به آنها معنا مي دهيم، ناراحت يا شاد مي شويم و يا دلسرد  يا اميدوار مي شويم. تاريخ زندگي بشر سرشار از داستان هاي  افرادي هست كه از تلخ ترين اتفاقات زندگي شان بيشترين بهره را بردند و همينطور كساني كه با وجود داشتن بيشترين نعمت ها و موهبت ها زندگي ناخوشايندي داشته اند و غرق در نااميدي و تباهي شدند. در اينجا نقش باورها و نوع نگاه ما بيش از پيش اهميت پيدا مي كند.

برويم به سراغ باورهايي كه به ما قدرت مي دهند تا بهتر زندگي كنيم. شما هم مي توانيد اين 7 باور را  بررسي كنيد و ببينيد كه آيا براي شما مفيد هستند و آيا مي توانيد از آنها براي بهبود زندگي و حركت به سوي اهدافتان استفاده كنيد؟

نكته خيلي مهم

 خوب قبل از شروع به مطالعه مطلب 7 باور اساسي انسان هاي موفق از شما تقاضا دارم كه به این قسمت توجه كنيد و آن را خوب به خاطر بسپاريد تا در انتهای مطلب راز  آن را براي شما فاش كنم. فقط حتماً و حتماً اين كار را انجام  بديد.

اين كار فقط نياز به كمي ذوق و خلاقيت شما دارد همين و بس.

تصور كنيد كه در يك شهر بازي خيلي شلوغ هستيد و مثل پادشاهان روي يك تخت بزرگ  نشستيد كه اين تخت  توسط عده اي از دوست داران شما  حمل مي شود و  شما مشغول  تفریح و لذت بردن از زيبايي هاي محيط اطرافتان هستيد.

 حالا تصور كنيد كه در يك دست شما يك لُپ لُپ هست و در دست ديگه شما يك فنر بزرگ كه مدام به چپ و راست حركت مي كند. همچنین  يك گردنبند خيلي زيبا هم به گردن داريد و يك لباس  قرمز رنگ هم به تن دارید که پشت آن نوشته کار و با عينك دودي كه به چشم داريد از اين شهر بازي لذت مي بريد  و دوستان شما هم  با شادی همراه شما هستند. اين موقعيت را تصور كنيد و بعد در ادامه اين مطلب همراه من باشيد.

باور شماره 1: هر حادثه داراي دليل و مقصودي است كه به مصلحت ما هست.

  آیا برای شما هم پیش آمده که اتفاق نا خوشایندی برایتان رخ دهد ولی بعداً همین اتفاق به ظاهر بد منشاء نتیجه های خوبی برای شما شده باشد؟. يكي از توانايي هاي تمام افراد موفق اين هست كه مي توانند در هر موقعيتي، تَكرار مي كنم در هر موقعيتي هر چقدر  هم كه منفي و مخرب باشد به نكات مثبت، امكانات موجود و نتايج خوبي كه ممكن است در پي داشته باشد توجه و تمركز كنند. آنها بر اين باور هستند كه در بطن هر بدبختي و حادثه ناخوشايندي، دانه اي است كه روزي ثمر خواهد داد و منافع بسيار براي آنها به بار مي آورد.

دقت داشته باشيم كه در برابر هر حادثه  مثل شكست در يك  رابطه عاطفي يا شغلي و …. مي توانيم واكنش هاي متفاوتي  داشته باشيم. نا اميدي، غر زدن، عصبانيت، مقصر دانستن ديگران و خيلي از رفتارهاي آسيب زا جزو واكنش هاي طبيعي خيلي از افراد هست. اين واكنش ها شايد در لحظه و به طور موقت حال ما را خوب كنند ولي مسئله ما را حل نمي كنند و ما را به سمت هدف هدايت نمي كنند. اما وقتي ياد بگيريم تمركز و توجه مان را به سمت نكات مثبت نهفته در اتفاقات ببريم، نيروي ايمان  و انرژي لازم را براي عدم توقف و حركت  در مسير درست در خودمان ايجاد مي كنيم.

باور افراد موفق درمورد اتفاقاتبد

باور شماره 2: چيزي به نام شكست وجود ندارد و فقط نتيجه است كه وجود دارد.

 كلمه شكست براي خيلي از افراد همراه با حس ناراحتي و نااميدي هست و ذهن بسياري از افراد طوري برنامه ريزي شده كه از شكست بترسد. باوري كه افراد موفق در اين زمينه دارند  اين هست كه چيزي به نام شكست وجود ندارد بلكه اقدامات ما نتايجي به همراه دارند كه اين نتايج گاهي آن طور كه ما مي خواهيم نيست. در باور افراد موفق چيزي به نام شكست وجود ندارد و به آن اعتقاد ندارند.

به عبارت ديگر افراد موفق كساني نيستند كه هيچگاه شكست نخورده باشند بكله اگر نتايج به دست آمده مطابق انتظارشان نباشد از آن درس مي گيرند و سپس اين آموخته ها را  در راه ديگري به كار مي گيرند. كساني كه به بزرگي مي رسند افرادي هستند كه احساسات منفي را با وقايع نامطلوب همراه نمي كنند. بلكه از آنها درس مي گيرند.

يكي از مهم ترين عوامل بازدارند مردم، ترس از شكست هست. پس از همين حالا به اين نكته توجه داشته باشيد كه چيزي به نام شكست وجود ندارد. آنچه كه هست هميشه نوعي نتيجه است و شما هميشه به نتيجه مي رسيد و اگر اين نتيجه ها دلخواه شما نيست نحوه عمل خود را عوض كنيد تا به نتايج تازه اي برسيد.

باورشماره3: مسئوليت هر اتفاقي را به گردن بگيريد.

افراد موفق گرايش به اين عقيده دارند كه هرچه اتفاق بيفتد آنها موجباتش را فراهم كرده اند و حتي عملاً كار به دست آنها انجام نشده باشد هم افكار و عقايد آنها باعث آن شده است.

 اگر باور نداشته باشيد كه جهان خود را خواه از طريق موفقيت ها و يا به علت شكست هامي سازيد ناگزير دست خوش حوادث مي شويد و از حالت فاعل بودن به انفعال مي رسيد.

اين باور که همان مسئولیت پذیری 100 درصد در مورد زندگی است، يكي از مهمترين معيارهاي تشخيص توانايي و بلوغ يك  فرد هست.

باور شماره 4: براي بهره بردن از چيزي نيازي به شناخت كامل آن نيست.

اگر به افرادي كه در حوزه هاي مختلف در راس و قدرت هستند دقت كنيد متوجه مي شويد كه اين افراد تا اندازه اي كه كارشان ايجاب مي كند در زمينه هاي مختلف اطلاعات دارند اما در زمينه هاي مختلف متخصص نيستند و به كليه جزئيات سازمان خود واقف نيستند. افراد موفق چون مي دانند كه زمان منبع با ارزشی است كه جايگزين ندارد هميشه به اين موضوع توجه دارند كه تا چه اندازه  اطلاعات مورد نياز آنها است و  همينطور مي دانند به چه چيزهايي احتياج ندارد و بنابراين وقت خودشان را صرف امور و اطلاعات غير ضروري نمي كنند. براي بهره بردن بيشتر و بهتر از زندگي بايد بتوانيد بين دانايي و توانايي خودتان تعادل برقرار كنيد.

باورشماره 5: بزرگترين سرمايه شما ديگران هستند.

افرادي كه به موفقيت هاي درخشان رسيده اند بدون استثنا داراي حس قوي احترام  و تحسين نسبت به ديگران هستند. هيچ موفقيت پايداري بدون احساس صميميت و يكي بودن با مردم به وجود نمي آيد. در يك تحقيق راجع به موفقيت و گسترش شركت ها اين نتيجه به دست آمد كه “در ميان شركت هاي بزرگ درجه اول، كمتر عاملي را مي توان پيدا كرد كه به اندازه احترام به افراد اهميت داشته باشد.”

شركت هاي موفق آنهايي هستند كه كاركنان خود را به شكل شريك نگاه مي كنند نه ابزار

باور شماره 6: كار نوعي تفريح است

آيا كسي را مي شناسيد كه با انجام دادن كاري كه از آن نفرت دارد به موفقيت بزرگ برسد؟ افرد موفق پيوندي سازنده بين كارهايي كه مي كنند و چيزهايي كه دوست دارند ايجاد كرده اند. افرادي كه عاشق كارشان هستند به چشم تفريح به آن نگاه مي كنند. اگر شما جزو افرادي هستيد كه كارتان در شما اشتياقي ايجاد نمي كند و در عين حال نمي توانيد آن را تغيير دهيد بهتر است راهي خلاقانه براي انجام كارهايتان پيدا كنيد تا اشتياق در شما ايجاد شود و در نتيجه كارتان را بهتر انجام دهيد.

ولي اگر فكر مي كنيد كه كار يعني زحمت و مشقت یا فقط‌ وسيله تامين معاش خانواده،  با احتمال زياد چيز بيشتري هم گيرتان نمي آيد.

باورشماره 7:‌ هيچ موفقيت پايداري بدون پشتكار به دست نمي آيد.

هيچ موفقيت بزرگي بدون پشتكار و جديت بي وقفه ایجاد نمي شود. اگر به افراد موفق دور و برتان نگاه كنيد متوجه مي شويد كه آنها لزوماً بهتر، باهوش تر، سريع تر و قوي تر از ديگران نبوده اند بلكه پشتكار بيشتري داشته اند.

 راز موفقيت اين است ؛ هدفي را بدون وقفه دنبال كنيد.

 افراد موفق مي خواهند به هر قيمتي موفق شوند و اين از خصوصياتي است كه آنها را از ديگران متمايز مي كند.

خوب دوستان عزيز ممنون كه تا اينجاي  مطلب  7 باور اساسي انسان هاي موفق همراه من بوديد. يادتان باشد اولين در مرحله لازم است نسبت به اهمیت اين باورها آگاه شويم تا كم كم بتوانيم آنها را در وجودمان پرورش دهيم  تا به مرور بخشی از شخصیت ما شوند.

خوب برگرديم به موقعيتي كه در ابتداي  مطلب خواستم آن را تصور كنيد. حالا قصد دارم تا با استفاده از تكنيك تصوير سازي در یادگیری، فهميدن اين 7 باور اساسي انسان هاي موفق را براي شما ساده تر كنم.

 ابتدا يك بار  ديگر اين باورها را با هم مرور مي كنيم.

باور شماره 1: هر حادثه داراي دليل و مقصودي است كه به  مصلحت ما هست.

باور شماره 2: چيزي به نام شكست وجود ندارد  و فقط نتيجه است كه وجود دارد.

باورشماره3: مسئوليت هر اتفاقي را به گردن بگيريد.

باور شماره 4: براي بهره بردن از چيزي نيازي به شناخت كامل آن نيست.

باورشماره 5: بزرگترين سرمايه شما ديگران هستند.

 باور شماره 6: كار نوعي تفريح است

باورشماره 7:‌ هيچ موفقيت پايداري بدون پشتكار به دست نمي آيد.

خوب برگرديم به داستان. شما خودتان را در يك شهر بازي  در حال تفريح تصور كرديد. يادتون مياد كه يك لُپ لُپ در دست داشتيد. در اینجا لُپ لُپ به عنوان  نماد چيزي است كه نمي دانيم داخلش چيه ولي در نهايت مي دانيم  كه براي ما خوب است. یعنی می توانیم برای یاد آوری باور اول از این تصویری که ساختیم  استفاده کنیم.

 در دست ديگر شما فنر بود كه مهمترين خاصيت آن نشكستن  است چون انعطاف دارد و با ديدن فنر ياد باور دوم مي افتيم که چیزی به نام شکست وجود ندارد.

يادمه كه يك گردنبند خيلي زيبا هم داشتيد كه در اينجا نشانه باور سوم است كه مسئوليت هر اتفاقي  را به گردن مي گيريد.

عينك دودي كه به چشم داشتيد باعث می شد همه چیز روشن و واضح نباشد و نشانه باور شماره چهار است  يعني ما نياز نداريم همه چيز را كامل  و واضح بدانيم.

دوستاني كه  شما را بلند كرده بودند ياد آور باور شماره پنج هستند كه ديگران را بزرگترين سرمايه شما مي داند.

خوب شما در يك شهربازي و مشغول تفريح بوديد  و اين ياد آور باور ششم هست.

و در نهايت لباسي كه بر تن داشتيد و پشت آن با  فونت برجسته نوشته بود كار، به ما باور  پشتكار را ياد آوري مي كند.

 به اين تصاوير دقت كنيد و سعي كنيد با تمركز آنها را به هم ربط دهيد. هر چقدر اين كار را بهتر انجام بديد نكات مهم اين مقاله و  اين 7 باور اساسي انسان هاي موفق را بهتر به خاطر مي سپريد.

اميدوارم از مطالعه اين مطلب رضايت داشته باشيد و براي شما موثر واقع شده باشد. اگر این شیوه تصویر سازی برای شما موثر بوده حتماً بنویسید تا در مطالب بعدی از این روش ها برای بهبود یادگیری استفاده کنم.

Rate this post
امتیاز شما به این مطلب
5/5

این پست دارای 2 نظر است

  1. علی

    بازم عالی

    1. محمد برخورداری

      سپاس؛لطف دارید.

دیدگاهتان را بنویسید