راز بزرگ موفقیت که باید از کودکان آموخت

راز بزرگ موفقیت که باید از کودکان آموخت

برای خیلی از ما حتما این موقعیت  پیش آمده که درمقابل خواسته های کودکان ابتدا مخالفت کنیم و اما پس از اصرار، درخواست و پافشاری بچه ها سرانجام کوتاه آمده و بله بگوییم و با درخواست آنها موافقت کنیم . “سوال کردن بدون ترس از جواب رد شنیدن و اصرار کردن بر خواسته خود” جزو ویژگیهای بارز کودکان هست . این اصل بزرگ موفقیت  اما به عنوان سدی محکم در برابر خیلی از  افراد در سنین بزرگسالی  قرار گرفته و غالباً  بخاطر ترس از “نه” شنیدن سوال نمی پرسند و درخواست خودشان را مطرح نمیکنند و به خاطر همین مسئله،  قبل از اینکه دیگران به آنها نه بگویند خودشان این نه را میگویند . کمی فکر کنید و ببینید آخرین بار کجا به خاطر ترس از نه شنیدن، در خواست خودتان را مطرح نکردید و از سوال کردن صرف نظر کردید ؟

بسیاری از منفعتها و اتفاقات خوب زمانی بوده که افراد درخواست خودشان را مطرح کردند و یا بر آنچه میخواستند اصرار کردند تا جواب مثبت گرفتند .

جک کنفیلد در کتاب 25 اصل حیاتی موفقیت به خوبی به این موضوع اشاره میکنه و دستورالعملی در این باره ارائه کرده است :

1-جوری سوال کنید که گویی پاسختان مثبت است

2- فرض کنید که می توانید و هیچ چیزی را علیه خودتان تصور  نکنید .( مثلا وقتی میخواهید جنسی را پس بدهید با این فرض که میتوانید و این کار شدنی است اقدام کنید . )

3- از کسی بپرسید که بتواند پاسختان را بدهد و اختیار تصمیم گیری  داشته باشد .

4- مشخص و شفاف صحبت کنید . ( مثلا وقتی میخواهید کاری در زمان مشخص انجام شود نگویید زود یا هرموقع که مناسب است بلکه روز و تاریخ را مشخص کنید. در مورد رفتارها هم باید شفاف صحبت کرد  . نگویید: بیشتر در کارهای خانه کمک کن. بگویید: میخواهم که هرشب بعد ازشام ، شما ظرفها را بشویید و شبهای دوشنبه و چهار شنبه و جمعه ، شما آشغالها را بیرون در بگذارید. ( البته خانمهای عزیز ایرانی شما لطفاً مطابق با فرهنگ خودمان درخواستها را بومی کنید .)

5- سوال خود را تکرار کنید. یکی از مهمترین اصول موفقیت ، پافشاری است و تسلیم نشدن است .  وقتی از دیگران میخواهید در تحقق اهدافتان شما را کمک کنند بعضی ها قبول نخواهند کرد  . شاید اولویتهای دیگر ، تعهدات و دلایل دیگری برای کمک نکردن خودشان داشته باشند . در هر صورت قصدشان تقابل با شما نیست . باید عادت کنید تا رسیدن به اصل موضوع ، بارها با عدم پذیرش مواجه خواهید شد.  وقتی کسی گفت نه باید همچنان از او پرس و جو کنید . چرا ؟ چون با تکرار این سوال حتی کسی که بارها پاسخ منفی داده ، شاید نظرش را تغییر دهد .

از همین امروز سوال کردن را شروع کنید .

فهرستی از چیزهایی که تهیه کنید که در منزل ، محل کار و مدرسه میخواهید اما نمی پرسید . کنار هرکدام علت نپرسیدن خودتان را بنویسید . ترستان از چیست ؟ بعد هزینه ای را که بابت نپرسیدن متحمل میشوید یادداشت کنید و آن وقت سودی را که به دست می آورید بنویسید .

در پایان یادمان باشد که ” با سوال کردن چیزی را از دست نمی دهیم، بلکه خیلی چیزها را به دست می آوریم .”

Rate this post
امتیاز شما به این مطلب
5/5

دیدگاهتان را بنویسید