وقتي دانش آموز آماده باشد استاد از راه مي رسد.

وقتي دانش آموز آماده باشد استاد از راه مي رسد.

وقتي دانش آموز آماده باشد استاد از راه مي رسد.

تا حالا دقت كرديد كه چرا خيلي از مطالب و نكات مهمي كه براي رشد و بهبود فردي ما اهميت داره را به دفعات ميخونيم و يا ميشنويم  اما در ما اثر نميكنه و بهش اهميتي نميديم . اين موضوع چيزيه كه اگه بهش دقت كنيم مي بينيم كه خيلي براي ما اتفاق افتاده مثلا در موضوع موفقيت اگر هركسي مطالعه اي كرده باشه و يا در سميناري شركت كرده باشه حتماً شنيده كه مثلاً مسئوليت پذيري يكي از اصول اساسي و مهمي كه براي كسب موفقيت در زندگي بايد مورد توجه افراد  قرار بگيره . اما شنيدن و يا خواندن اين موضوع دليل بر اين نميشه كه ما حتماً به دانسته هامون در اين زمينه عمل كنيم . اما اين تمام ماجرا نيست چرا كه گاهي هم پيش مياد كه يك موضوعي كه بارها در موردش مطلب خونديم و  اطلا عات داشتيم و بعضاً  نسبت بهش بي اهميت بوديم  ناگهان مثل يك تابلوي زيبا  توجه ما را به خودش جلب ميكنه و ما با تعجب از خودمون ميپرسيم من كه  اينو بارها خونده و شنيده بودم  !! پس چرا تا به حال برام اينقدر مهم و تاثيرگذارنبوده ؟؟

 خوب چرا  اينطوريه؟؟؟؟؟

هال ال رود دركتاب زيباي صبح جادويي به نكته خيلي مهمي اشاره ميكنه

 

 

 و ميگه علت اينكه ما  به طورناگهاني نسبت به اين موارد حساس مي شيم و به عبارتي به درك تازه اي از يك موضوع ميرسيم اينه كه ما   ” آمادگي ذهني ”  لازم براي درك اين موضوع را پيدا كرديم .

يعني ما زماني ميتوانيم درك درستي از موضوعي پيدا كنيم كه ذهن ما به حدي از آمادگي براي پذيرش و درك آن  پيدا كرديم .

 مثل زمان دانشگاه كه بايد براي پاس كردن بعضي از درسها ، يك آشنايي قبلي با موضوع داشته باشيم و پيش نياز مربوطه را گذرانده باشيم  و ذهنيتي براي كسب مطالب جديد در ما ايجاد بشه .

حالا اصل  مطلبي كه ميخوام بگم اينه كه روند آموزش ديدن و رشد كردن تدريجي هست و بايد گام به گام و قدم به قدم جلو بريم و اجازه بديم تا آموخته هاي ما جاي خودش رو در ذهنمون باز كنه و از تركيب آموخته هاي جديد و قديم كم كم به فهم تازه تر و بيشتري نسبت به موضوعات مختلف  ميرسيم و اين فهميدن  بيشتر باعث ميشه تا ديدگاه  روشن تر و كامل تري نسبت به موضوعات  پيدا كنيم و در اين هنگام آمادگي ذهني پيدا ميكنيم و مطالبي كه قبلا خونديم و برامون  بي اهميت و يا  خيلي ساده بوده  ،‌ الان اهميت پيدا ميكنه و ميتونه تاثير بيشتري برما داشته باشه  .

 يادمون باشه مطالعه مداوم و آموختن هميشگي ما را  خيلي سريعتر و بيشردر مسير آمادگي ذهني قرار ميده  

و اينكه حواسمون باشه اگه مطلب مهمي شنيديم و يا خونديم و سلولي از ما تكان نخورد   معنيش  اين نيست كه  آن مطلب اهميتي نداره بلكه به اين معني هست كه ما آمادگي ذهني لازم براي دركش را نداريم و اميد هست كه در صورت  تداوم در يادگيري و به مرور زمان بتونيم درك و فهم درستي از  مطلب داشته باشيم .

نكته زيبا و مهم ديگه اين كه وقتي به آمادگي ذهني لازم مي رسيم فرايند يادگيري سرعت خيلي بيشتري پيدا ميكنه و  مسير براي ما هموارتر ميشه و اين آگاهي مثل كليدي ميمونه كه قفل اطلاعاتي كه از قبل داشتيم را باز ميكنه و خلي از انواع  تداعي معاني ارتباط مفاهيم  براي ما حول آن موضوع شكل ميگيره و تاثبيرات خيلي زيادي در نگرش و عملكرد ما به جا ميگذاره .

در پايان خيلي ممنونم از شما كه براي مطالعه اين مطلب وقت گذاشتيد .

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید